Forum

Sposób na przeglądanie logów

Serwery

midzi

#1 ·

Hej,
Pytanie do tych, co mają z logami więcej do czynienia. Znaleźliście jakiś wygodny sposób na ich przeglądanie? Można oczywiście notatnikiem, ale nie ukrywam, że najchętniej skorzystałbym z czegoś, co pozwoli mi takie dzienniki przeglądać w formie tabeli, plus możliwość wygodnego przeszukiwania.

pajper

#2 ·

Nie znam żadnej uniwersalnej metody. Ogólnie jeśli jest szansa wybrać format, warto zastanowić się pod kątem czytelności dla nas.
Jeśli to tylko możliwe, warto zapisywać logi w bazach danych, o niebo łatwiej się to przegląda.
#StandWithUkraine

Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.

midzi

#3 ·

Trzymanie logów w bazie to faktycznie ciekawy pomysł i z pewnością wart rozważenia. No tylko, czym to potem przeglądać oprócz odpytywania w czystym SQLu? Jak mam potrzebę od czasu do czasu grzebania w bazie to używam PHP My Admina, ale może jest coś lepszego pod względem dostępności?

zywek

#4 ·

Edited
Ale mówimy o logach czego?
Ja sobie chwalę journald i ichny potęcjalnie dostępny interfejs wyszukiwawczy, ale czystym logiem w notatnikach też nie pogardzę.

midzi

#5 ·

@zywek, generalnie czegokolwiek, ostatnio musiałem się przekopywać choćby przez logi nginxa. Natomiast dla mnie idealne byłoby rozwiązanie które automagicznie rozpoznaje format danego dziennika a jeśli nie, to mogę mu wskazać jak rozdzielane są kolumny, a potem to wiadomo, jakaś tabelka + wyszukiwarka tego, co mnie interesuje.

tomecki

#6 ·

A Excel? można zrobić tekst rozdzielany i wybrać delimiter, sortować całą tabelę wg. którejś kolumny i takie tam.