Forum

Prosty program do wprowadzania Niemieckich znaków diakrytycznych na Polskim układzie klawiatury

!Archiwum

1 / 2 Next

daszekmdn

#1 ·

Edited 2 likes
Na pomysł ten wpadłem na lekcji i postanowiłem go zrealizować.
Germanizer for Windows V 1 by Kot:
Aplikacja umożliwia wpisywanie niemieckich znaków na klawiaturze bez konieczności instalacji jej dodatkowego układu w systemie Windows lub kopiowania odpowiednich symboli.
Niemieckie litery wprowadza się za pomocą tych samych klawiszy, które odpowiadają im w domyślnym układzie systemu Windows dla tego języka z wyjątkiem ß.
Lista skrótów klawiszowych:
Alt+F3, Wyłącza aplikację.
Ctrl+Alt+H wyświetla pomoc.
Opisy klawiszy dla Polskiej klawiatury:
Średnik: Wprowadza znak ö.
Apostrof: Wprowadza znak ä.
Lewy nawias kwadratowy: Wprowadza znak ü.
Prawy nawias kwadratowy: Wprowadza znak ß.
Po zakończeniu pracy nad tekstem, należy pamiętać o wyłączeniu programu (Skrót Alt+F3) ponieważ uniemożliwia on wprowadzanie odpowiednio znaków średnika, apostrofa, lewego i prawego nawiasu kwadratowego, które są częściej używane w innych miejscach ale nie powinny kolidować z pisaniem prostych notatek czy tekstów w J. Niemieckim.
Program napisany został w języku skryptowym AutoHotKey (https://www.autohotkey.com) w Unicode64.
PS: Generalnie wiem, że jest x sposobów na pisanie Niemieckich diakrytyków na komputerze, ale im więcej, tym lepiej.
Można zainstalować Niemiecki układ klawiatury, przy czym przełączać się na niego co kilka sekund aby wpisać 1 znak, bo y zamienione jest z z i nie można wpisywać Polskich znaków przez co tempo pracy jest wolniejsze.
Można bawić się z Numlockiem, o ile ktoś takowy na klawiaturze w laptopie posiada (Ja akurat nie) i zapamiętywać skróty na cyfrach lub kopiować znaki z pliku, ale to wszystko zajmuje zawsze dodatkowe kilka sekund czasu, co nie jest dobre gdy zachodzi konieczność szybkiego notowania.
Jak zawsze napisałem trochę dla innych, trochę dla siebie. :)
Plik w załączniku oraz na:
http://pixeldash.pl/programy/germanizer.exe
Sygnatura to może być w sądzie. Sygnatura sprawy np. :P

markus1234

#2 ·

O, gratuluję pomysłu. Szkoda, że w 2017 tego programu nie było, bo wtedy się uczyłem w liceum i pisałem prace domowe na niemiecki na komputerze. Ale może kiedyś tam mi się jeszcze to przyda.

zywek

#3 ·

1 likes
To jakas masakra. Ja wolę układ z Linux ze skrutami normalnymi a nie tam jakimiś kwadratami i myślnikami.

daszekmdn

#4 ·

2 likes
Taki jest domyślny Niemiecki układ w samym Windowsie.
Generalnie ustawiłem to w ten sposób, bo nie na każdym komputerze są klawisze Numlocka, a plan był taki aby właśnie wprowadzało to się klawiaturą numeryczną, dokładniej aby klawisze znajdowały się nad sobą czyli 1, 2, 4, 5.
Sygnatura to może być w sądzie. Sygnatura sprawy np. :P

nuno69

#5 ·

1 likes
Zastanawiam się czy nie możnaby tego upodobnić do polskij klawiatury. W sensie ALT+A to A Umlaut, E to E Umlaut i tak dalej? Nie znam isę kompletnie! na niemieckim więc pewnie pier... gadam głupoty
- "Intelligence and wisdom is like jam. The less you have, the harder you're trying to spread it arround." - French proverb

daszekmdn

#6 ·

Edited 1 likes
Dało by się, ale w tedy zastępował byś nasze znaki i jak byś w tedy wpisał słowo z Polskimi literami?
W tym rozwiązaniu, jakby ktoś się jeszcze tego nie doczytał chodzi o to, aby można było wprowadzać Niemieckie litery bez konieczności zmiany układu klawiatury czy pozbywania sięPolskich symboli.
Sygnatura to może być w sądzie. Sygnatura sprawy np. :P

zywek

#7 ·

1 likes
No właśnie tak jst klawiaturach Linuxowych, Ukłąd ise zmienia szybko jednym skrótem i potem na któryś polskich literach sa sobie Niemieckie.

daszekmdn

#8 ·

2 likes
Tak samo jest w Windowsie, ale z jest zamienione z y, więc trzeba zmieniać i wracać tylko po to aby wpisać 1 znak właśnie tymi średnikami itd dlatego to napisałem, mi przyspiesza robotę.
Sygnatura to może być w sądzie. Sygnatura sprawy np. :P

zywek

#9 ·

Nie, nie jest zamienone z y

pates

#10 ·

Haha, wiem w czym to pisałeś, doskonale wiem, ale pomysł bardzo fajny. Muszę sobie ogarnąć coś takiego, ale pod Ruskie, to znaczy, np z altem litery będą pisane rosyjskie, czy cośtakiego.
„Równowaga nie działa w korporacjach. Tam rządzi chaos i budżet.

daszekmdn

#11 ·

2 likes
W pierwszym poście jest informacja w czym zostało to napisane. ;) Pod Rosyjskie się mniej opłaca, bo tam każda litera jest cyrylicą.
Sygnatura to może być w sądzie. Sygnatura sprawy np. :P

pates

#12 ·

No tak, ale zaóważ jak jest ustawiona Rosyjska klawiatura. Dało by radę dzięki takiemu zabiegowi zrobić takie coś, że a to a, b to b, a znaki specjalne typu je, ja, poprostu z dodatkowym klawiszem, np prawym altem.
„Równowaga nie działa w korporacjach. Tam rządzi chaos i budżet.

monstricek

#13 ·

1 likes
Ale jest tak zwana klawiatura fonetyczna. Poprostu wyberz ją w ustawieniach i tyle.

pates

#14 ·

No i to działa tak, jak pisałem wcześniej, że normalne litery to normalne litery a znaki specjalne z altem? Muszę sprawdzić, bo ułatwi życie.
„Równowaga nie działa w korporacjach. Tam rządzi chaos i budżet.

daszekmdn

#15 ·

Edited
W każdym wątku o programie, który zrobię, jest offtopic. :/
Sygnatura to może być w sądzie. Sygnatura sprawy np. :P

DJGraco

#16 ·

Oj tam od razu offtopic. O kotletach schabowych nikt tu nie zaczął gadać, więc ja ni widzę problemu. A ten rzekomy off topic dotyczy niejako też wprowadzania z klawiatury tylko jest to mowa o innym języku pod koniec. Nie mniej moim zdaniem ta wzmianka nie jest już offtopicem.

nuno69

#17 ·

Monstrcek, mnemoniczna jest super tak długo jak w systemie maszm ożliwość instalacji pakietw jezykowych czyli innymi slwy masz prawa admina
- "Intelligence and wisdom is like jam. The less you have, the harder you're trying to spread it arround." - French proverb

daszekmdn

#18 ·

1 likes
V1.1. W sumie prędzej można by to podpisać 1.0.1, no ale. Z racji na problemy z wpisywaniem minusa/myślnika od teraz ß wprowadzamy prawym kwadratowym. Zmieniłem to ponieważ częściej używamy minusa niż prawego kwadratowego. Aktualizacja w załaczniku pierwszego posta.
Sygnatura to może być w sądzie. Sygnatura sprawy np. :P

nuno69

#20 ·

3 likes
Zastanawiam się, czy jest do zrobienia coś takiego, że na przykład przytrzymanie S otwiera malutkie menu, w którym są wszystkie warianty tej litery, czyli ś, szarf S i tak dalej. Tak samo z innymi literami.
- "Intelligence and wisdom is like jam. The less you have, the harder you're trying to spread it arround." - French proverb
1 / 2 Next