Forum

Literatura fantasy - inspiracje, podobieństwa, zapożyczenia

Literatura

Previous 2 / 2

Julitka

#21 ·

Edited
Nie o takie nawiązania chyba chodziło. Ona to zrobiła celowo, jest o tym napisane oficjalnie z tyłu książki. W każdej części jest jakieś nawiązanie i akurat to jest fjne, bo skłania do sięgnięcia do tych pozycji. Chodziło chyba raczej o takie, że udajemy, że do niczego nie nawiązujemy i z niczego nie ściągamy, że wszystko jest naszym pomysłem, a tak naprawdę to nie jest i wszyscy wiedzą, tajemnica Poliszynela.
Meyer robiła to oficjalnie. Zrobiła swój własny świat przedstawiony, w tym świecie przedstawionym zrobiła kilka oficjalnych, legalnych nawiązań. Nie - plagiatów czy ukrytych inspiracji.
-- (Monte):
Na pewno Stephenie Meyer w serii "Zmierzch" czerpała sporo z literatury.
Nawiązania do książek:
"Część pierwsza: "Dziwne losy Jane Eyre", "Ania z Zielonego Wzgurza", "Opowieści z Narni", "Duma i uprzedzenie".
Część druga: "Romeo i Julia".
Część trzecia: ""Wichrowe wzgórza".
Część czwarta: "Sen nocy letniej", "Kupiec wenecki".

--
***Jak ja nie cierpię sPAMerfów!

Monte

#22 ·

Przepraszam, myślałam, że chodziło właśnie o to. Mój błąd.
Give me a sign.

Julitka

#23 ·

Jak już się chcemy otrzeć o Zmierzch, to chociaż to jest drobne nawiązanie, Meyer nawiązuje do Draculi, to po pierwsze. Po drugie, gdzieś czytałam, że nawiązuje też do jakiejś tam wcześniejszej pisarki, u której już wampiry mogą żyć na słońcu i są blade.
***Jak ja nie cierpię sPAMerfów!
Previous 2 / 2