Forum

Jaws

Screenreadery i syntezatory mowy

Previous 2 / 7 Next

nuno69

#21 ·

Czym jest Flexible Web?
- "Intelligence and wisdom is like jam. The less you have, the harder you're trying to spread it arround." - French proverb

Paulinux

#22 ·

Elastyczne przeglądanie internetu, czyli z tego, co pamiętam filtrowanie rzeczy na stronie, na przykład to, że nie chcę słyszeć tych wstawionych w ramkach itd. Ale jak coś, to proszę mnie poprawić, bo nie czuję się na tyle dobra z Jawsa, żeby być autorytetem
Happy hacking

zywek

#23 ·

Moje używanie jawsa skończyło się na awetsji 5.0 i dalej go nie używałem, za bardzo śmieci w systemie.

tomecki

#24 ·

Od razu mówię, że go nie używam, jednak z kilku list dyskusyjnych wiem, że powstało kilka skryptó dla Jawsa dla muzyków, których odpowiednikó nie ma dla NVDA. TAk samo bywa w kilku innych dziedzinach, bo jednak Freedom potrafi reklamę zrobić więc bywją firmy / instytucje, które się zajmują oksryptowieniem różności pod Jawsa właśnie. Nie ukrywam, ze gdyby było te trzysta zł z groszem rocznie za udźwiękowienie to możliwe, że kupiłbymn to.

nuno69

#25 ·

No ale na przykład Reaper średnio działa z JFW, niestety, ale od czego mam ZDSR?
- "Intelligence and wisdom is like jam. The less you have, the harder you're trying to spread it arround." - French proverb

tomecki

#26 ·

1 likes
A co ZDSR ma z Jawsem wspólnego?

siwy4don

#27 ·

Ja przez znaczną większość czasu korzystam z jawsa 18, a nvda używam do eltena lub w razie co. Firefoxa nie używam już kilka lat, bo chrome jest o wiele szybszy. Przykład aplikacji w której nvda nie daję rady, a jaws tak: Bitcomet. Kiedy jestem na liście pobieranych torrentów to nvda w kółko mówi element listy jeden z jeden lub w zależności ile tam tego mam. Czasami mam problem z jakimś instalatorem to próbuję tym i tym. Uważam, że faworyzowanie jednego czytnika jest bez sensu. Chyba chodzi o to, żeby mieć jak najwięcej możliwośći i narzędzi, żeby zrobić coś samemu, bez pomocy osoby widzącej. Dla mnie minusem w nvda jest brak głosów i brakuje mi Zośki iphonowej.

zywek

#28 ·

1 likes
A mi brakuje tego, żeby nie instalować pięciu róznych screen readerów do kilku różnych aplikacji. Każdy pwinien uymieć zrobić to samo

tomecki

#29 ·

Może i powinien, ale nigdy nie ma tak, że coś jest bezwzględnie najlepsze do wszystkiego.

zywek

#30 ·

Jak nie? Komputer do gier jest dobry do programowania i średnio zaawansowanych obliczeń z użyciem GPU jako jednostki wykonującej obliczenia.

misiek

#31 ·

Z Jawsikiem nie polubiliśmy się od początku i tak już zostanie chyba na zawsze. Kiedyś- dawno temu używałem Jawsa 4, po latach Jawsa 12 dla jaj i testów. Jak dla mnie za bardzo przekompinowany i pokręcony, a co za tym idzie mega nieintucyjny. Już dużo lepszy był swego czasu Window eyes 5.5, a do sraltixu każdy chyba wie jaki mam stosunek, więc już nie kupię nigdy. Ja nie polecam.
Potrzebuję papugę, gdyż ściga mnie kruk, za to że pożyczyłem pieniądze od bociana.

EugeniuszPompiusz

#32 ·

Zdsr po prostu niektórymi rozwiązaniami przypomina Jawsa bardziej niż NVDA, plus do tego sama idea jakby jawsowi jest bliższa.
Sygnaturka.: "That seems to point up a significant difference between Europeans and Americans. A European says: 'I can't understand this, what's wrong with me?' An American says: 'I can't understand this, what's wrong with him?'" TERRY PRATCHETT

nuno69

#33 ·

No tak, to akurat prawda @Eugeniusz, chociażby ta myszka taka jakby Jawsowa.
- "Intelligence and wisdom is like jam. The less you have, the harder you're trying to spread it arround." - French proverb

mojsior

#34 ·

ja co do jawsa muszę tu włożyć trzy groszę, a wszyscy wiedzą ci co mnie znają że lubię testować różne programy i rzeczy ne inaczej było z najnowszym jawsem.
Zgodzę się jedynie z tym że w niektórych aplikacjach jaws radzi sobie lepiej niż nvda.
Na przykład z jawsem mogę zrobić w programie macrium reflex kopię zapasową dysku bez użycia menu z pod alta za pomocą touch kursora co więcej mogę ustawiać parametry tej kopii bardzo dokładnie co z nvda jest nie możliwe bo nvda poprostu nie widzi wszystkiego.
Kolejny przykład to gra przeglądarkowa, gdzie nvda za równo pod obiektówką i objpadem czy zwykłym kursorem nie widzi żadnego menu z tej osadzonej na stronie gry, zaś jawsidło ze swoim kursorem pozwala na obsłużenie tej gierki.
Na szczęście takich przypadków jest dość mało.
Jednak że nie polubiłem się z jawsem z jednego makabrycznego powodu.
Na moim sprzęcie który ma dwqa lata z hakiem jaws działa wręcz kiepsko.
Próbowałem używać go przez jeden dzień jako czytnika ekranu gdzie nvda był całkowicie wyłączony.
Nawet na palcach nie zliczę ile razy mi się zawiesił, i to przy tak prozaicznych czynnościach jak wyłączenie notepada czy odplaleniu gry.
Okazywało sie też że pojawiał się błąd windowsowy o raportowaniu błędów, a sterownik przechwytywania obrazu często sprawiał że nie mogłem uruchomić żadnej gry aż do restartu komputera.
Kolejna rzecz na moim sprzęcie jaws nie lubi się z chromem.
Po świerzo zrestartowanym systemie i odpalonym jawsidle współpracuje on z chromem przez jakieś 30 sekund od odpalenia chroma po czym coś mu się blokuje i używanie chroma jest możliwe ale bez klawiszy nawigacji.
Co jest najdziwniejsze, to fak, zże kiedy on się tak zafiksuje, to używanie skrótów z klawiszem jaws również jest nie możliwe.
Jedynie z czym on sobie radzi to jest edge w wersji deweloperskiej ale nie wykluczam że i to się wkrutce popsuje, bo ten edge jest na chromium czyli silniku na którym bazują chrome czy opera.
A teraz policzek i to bardzo mocny.
U mnie jaws ma problemy uwaga! z czytaniem wiersza poleceń.
Mimo że mam ustawione żeby czytał wszystko często zdarza mu się odczytać dwa słowa z tego co z konsoli zostało zwrócone a czasem zachowuje się wszystko normalnie.
Z grą tekstową otchłań która jest grą konsolową u mnie podkreślam nie radzi sobie wcale, często czytając zlepki tekstów z opóźnieniem pomimo że już dawno wyłącze konsole.
Jedyne czym mnie jaws zachwycił opr,oócz touch kursora rzecz jasna to nawigacja po stronach, choć dla mnie jako doświadczonego użytkownika te udogodnienia nie są potrzebne ale czasem to fleksible browsing się może przydać.
Uważam, ze jaws nie jest dobrym czytnikiem ekranu po pierwsze dlatego, że na każdym sprzęcie działa inaczej.
U nuna działa świetnie a u mnie nie da się go używać, mimo że wersje windowsów mamy te same, a taki nvda jednak jaki sprzęt by to nie był działa praktycznie tak samo.
Ja nie bbędę zmieniał sprzętu tylko dlatego żeby mi jaws na nim dobrze działał.
A może firma freedom zacznie produkować swoje komputery na których ten jaws będzie działał tak samo.
Sory za sarkazm, ale dla mnie to jest nieporozumienie.
Wyobraźcie sobie pana kowalskiego który kupuje sprzęt, kupuje jawsa, i okazuje się, że są jakieś problemy tylko dla tego, że ten program nie lubi się z kartą graficzną tego sprzętu i co wtedy taki kowalski zrobi, nie każdy ma zdolność korzystania z internetu, nie każdy potrafi pukać do właściwych drzwi i szukać informacji o dostępnych technologiach.
Moim zdaniem freedom powinien lepiej testować swoje produkty na różnych sprzętach, a nie sprzedawać za ciężkie pieniądze produkt który działa u każdego jak chce.
Niestety, ale takajest prawda, nie jestem w stanie korzystać z tego programu jako mojego primary screenreader.
Ja pamiętam przypadki z przed lat sam byłem jednym z nich kiedy sterownik ekranu ten od jawsa psuł sterowniki od karty graficznej, pamiętam jak musiałem ixpeka przeinstalowywać z powodów bluescreenów.
Mam nafdzieję, że takie rzeczy nie mają już miejsca.
Rzyczę ci nuno i rezczie których ten czytnik przekonał wytrwałości z tym programem, ja się poddaję.
Owszem ten program będzie zainstalowany bo tak jak już wspominałem zdarzają się przypadki kiedy się przydaje, ale podstawowym czytnikiem do codziennej pracy on się nie nadaje.
Jeszcze te błędy które tu są jestem w stanie przełknąć ale tych zwiech sory ale nie jestem w stanie znieść.

siwy4don

#35 ·

A jakiego antywirusa używasz? Pewne antywirusy przeszkadzają jawsowi w przeglądarkach i wtedy nie działają klawisze nawigacji. Miałem tak z G datą.

mojsior

#36 ·

gdata nie będę zmieniał antywirusa dla jawsa amen

siwy4don

#37 ·

Kiedyś na grupie whatsapowiej ktoś mi powiedział, że G data rozpoznaje jawsa jako keyloggera i to dlatego. Niby szperając w opcjach G Daty można to ogarnąć, ale nie bawiłem się tym, bo miałem tylko wersje testową antywirusa.

mojsior

#38 ·

hmmm gdyby tak btło to gdata zablokował by jawsa i wyskoczyło by okienko odpowiednie poza tym nuno używa gdaty i jemu takie rzeczy z przeglądarką się nie dzieją więc to akurat nie jest wina gdaty

siwy4don

#39 ·

U mnie tak się działo, kiedy miałem G Datę próbną i jawsa 18. NA Kasperskym i defenderze problem od razu znikał.

Lowca_Androidow

#40 ·


--Cytat (mojsior):
hmmm gdyby tak btło to gdata zablokował by jawsa i wyskoczyło by okienko odpowiednie poza tym nuno używa gdaty i jemu takie rzeczy z przeglądarką się nie dzieją więc to akurat nie jest wina gdaty

--Koniec cytatu

Nie masz racji.
Przykład z innego forum.
Problem użytkownika JAWS:
cytat:
Witam mam pytanie czy Uwas jest tak samo taki sam problem jak umnie jaws jest Głucha klawiatura na przeglądarce internetowej na Mozilli nie słyszę Liter co naciskam biorę meni szukam zakładki również mam trochę problemy zainstalowałem na nowo windowsa osiem
I dalej to samo zanistolowałem NVDA to jest wszystko w porządku słyszę litery, I jestę jedną jaws 18 zanistolowałem to nikt nie dało. I jaka Wasa rada co tym zrobić

Odpowiedź:
cytat:
trzeba wyłączyć w antywirusie ochronę przed keyloggerami, gdyż to właśnie ona powoduje że naciskane w przeglądarce internetowej klawisze nie są przekazywane do czytnika ekranu.

Dodam, że używany jest właśnie antywirus G-DATA
Dziękuję wszystkim tym, którzy mnie wspierali i pomagali, wszystkim tym, z którymi miło się gawędziło i spędzało czas.
Ostatnie zdarzenia przyspieszyły moją decyzję, odchodzę.
Na koniec chciałem pogratulować moderatorom grupy o telefonach, Samodzielność oraz Polskie społeczeństwo działań skutkujących tym, że nie chce się tutaj zaglądać
Mają wyłączność na słuszność, user nie ma prawa mieć innego zdania, a jeśli takowy broni swoich racji spuszczają ze smyczy swoją obronną maskotkę.
Działania władzy pokazują jedynie, że wspomniana moderacja ma w głębokim poważaniu to co miśli zwykły user bez uprawnień moderatorskich, bo kimże taki user jest..
Brak wyjaśnień, merytorycznych, podpartych choćby regulaminem, to brak szacunku.
Jak to nawet namiastka władzy potrafi uderzyć do głowy...
Aha, kroplę czary przelał ban otrzymany za to, że napisałem do maskotki moderatorek, że się podlizuje, żałuję jedynie, że nie napisałem kulturalnie, a nie zgodnie z moimi zasadami, że zawsze piszę to co myślę, czyli, że liże dupę.
Previous 2 / 7 Next