Forum

Nauka języka polskiego

Forum mieszane

John_Berden

#1 ·

Cześć!
To jest wątek dla wszystkich, którzy uczą się języka polskiego i dla tych, którzy są gotowi w tym pomóc!
Nie wiem, czy ktoś oprócz mnie będzie się uczył polskiego i zajrzy tutaj w tym celu, ale ja już tu jestem!

John_Berden

#2 ·

Próbowałem zaczynać naukę języka polskiego wiele razy, po raz pierwszy to było około 10 lat temu.
W 2022 roku, kiedy zobaczyłem, jak bardzo naród polski wsparł Ukrainę, obiecałem sobie, że kiedyś nauczę się tego języka!
I dopiero w 2025 roku zacząłem poważną naukę.
Mówię po rosyjsku i ukraińsku. To pozwala mi rozumieć około 40-50% polskich słów w każdym tekście lub wypowiedzi. Z tego powodu zdecydowałem, że nie chcę uczyć się gramatyki, ale chcę uczyć się słownictwa. Dlatego postanowiłem czytać moje ulubione książki i zacząłem od „Opowieści z Narnii”.
Próbuję też poznawać nowe słowa przez podcasty i wywiady.
Ponieważ wcześniej uczyłem się innych języków słowiańskich, są pewne rzeczy, które są dla mnie nietypowe albo trudne:
Dawno temu: nie wiem, jak często używa się tego w języku polskim, ale kiedy przeczytałem to w książce, byłem trochę zaskoczony. W języku rosyjskim używamy dawno temu, kiedy mówimy takie zdania jak „5 lat temu”. Ale samego dawno temu w takim znaczeniu nie używamy.
Madryt: we wszystkich językach słowiańskich, nawet w zachodniosłowiańskich, do których należy polski, to miasto ma literę d - Madrid. A w polskim z jakiegoś powodu jest z literą t.
Napiszę tu znowu, kiedy znajdę coś jeszcze nietypowego.
P.S.
Najtrudniejsze dla mnie teraz do wymówienia: dwa tysiące dwudziestego drugiego roku. Właśnie w takim przypadku.

Natalia2000

#3 ·

Jak będziesz chciał porozmawiać, to pisz, bardzo szanuję ludzi, którzy z własnej woli uczą się języka Polskiego.

wrzos33

#4 ·

A ja powiem tak, ku pokrzepieniu i pocieszeniu: język polski jest trudny i nawet nam, Polakom sprawia kłopot, więc nie przejmuj się zbytnio np. błędami gramatycznymi.