Tak wiem, stary temat, wałkowany ileś razy, ale teraz dochodzi nowy czynnik czyli fundacja. Elten jest taki bardziej oficjalny i po mojemu może być większy problem jeśli ktoś się czepnie. Tak po za wszystkim krąży info, że Elten jest bee, bo nie da się tego konta usunąć i sam byłem świadkiem rozmowy, w której jednogłośnie stwierdzono, że to problem. To oczywiście nie jest panaceum na wszelkie problemy z pozyskaniem nowych użytkowników, ale dobrze byłoby jakoś to ruszyć i zrobić chcociażby to, co sporo innych tego typu usług czyli tam, gdzie jest post użytkownika X, który się był usunął, widnieje zamiast nicka "konto usunięte".
1 likes
Mocny sprzeciw, za duży syf w dyskusjach się zrobi, zwłaszcza jak usuną konto np. dwie osoby i potem z danego wątku. Nie wiem jak tam prawnie to wygląda.
a ja chcę, że jak założę właśny wpis, i będzuie nie aktualny, to żebym go sama mogłam skasować.
Jestem przeciw, w razie takiej konieczności takie prawo ma jedynie administracja, to do takiej osoby piszemy o usunięcie konta, w przeciwnym razie możemy założyć konto, nawtykać komuś czy to tutaj na forum czy osobie publicznej, a potem usuwamy konto i gra gitarra.
Zdaje się, że prawo do tego jest dość jasne i wymaga aby taka możliwość była. Tak mi się przy najmniej wydaje. Co do wtykania to jest osobne prawo i wydaje mi się, że można w celach sądowych trzymać różności, ale do pokazania jedynie policji i sądom. Podkreślam, że tak mi się wydaje i warto to sprawdzić. Po za wszystkim wydaje mi się, że lepiej wizerunkowo będzie na to pozwolić kosztem ewentualnego zamieszania. Trzeba tylko sprawić aby generalnie ludzie nie chcieli tych kont kasować, co może być trudne, ale hm... to znowu korzyść dla nas, użytkowników.
2 likes
Propozycja odrzucona. Przyczyna się nie zmieniła.
RODO obowiązuje administratorów danych do usuwania danych osobowych tylko w zakresie, który nie jest wymagany do działania serwisu lub zachowania ciągłości dyskusji. W tym wypadku wpisy na forum itp. są moim zdaniem takim argumentem.
W szczególności ani nazwa konta, ani treść wpisów nie stanowią zbieranych przeze mnie danych osobowych. Oczywiście zdarza się, że pojawiają się użytkownicy z pełnym imieniem i nazwiskiem w loginie, ale to żaden wymóg.
Dane osobowe mogą być dobrowolnie przekazywane np. w profilu. W tym jednak wypadku istnieje możliwość ich usunięcia.
A już pomijając wszystkie względy praktyczne, Elten jako oprogramowanie nie jest dostosowany do usuwania kont. Warto tu też wspomnieć, że mało który serwis pozwala na coś takiego. Często konto oznaczone jako usunięte nadal istnieje w bazach danych. Zwykłym w takich wypadkach procederem jest po prostu uniemożliwienie logowania na takie konta, przy czym opublikowane treści, wiadomości itp. pozostają opublikowanymi.
RODO obowiązuje administratorów danych do usuwania danych osobowych tylko w zakresie, który nie jest wymagany do działania serwisu lub zachowania ciągłości dyskusji. W tym wypadku wpisy na forum itp. są moim zdaniem takim argumentem.
W szczególności ani nazwa konta, ani treść wpisów nie stanowią zbieranych przeze mnie danych osobowych. Oczywiście zdarza się, że pojawiają się użytkownicy z pełnym imieniem i nazwiskiem w loginie, ale to żaden wymóg.
Dane osobowe mogą być dobrowolnie przekazywane np. w profilu. W tym jednak wypadku istnieje możliwość ich usunięcia.
A już pomijając wszystkie względy praktyczne, Elten jako oprogramowanie nie jest dostosowany do usuwania kont. Warto tu też wspomnieć, że mało który serwis pozwala na coś takiego. Często konto oznaczone jako usunięte nadal istnieje w bazach danych. Zwykłym w takich wypadkach procederem jest po prostu uniemożliwienie logowania na takie konta, przy czym opublikowane treści, wiadomości itp. pozostają opublikowanymi.