Forum

zakup komputera

!Archiwum

Previous 18 / 26 Next

papierek

#341 ·

i laptopy w granicy 3000 zł żadko będą odporne na szorstkie traktowanie, ale może w tym przypadku lepiej laptopy aluminiowe, niż plastikowe?
Z aluminiowych, bardzo fajnych, ultramobilnych i zupełnie wystarczających do twoich zastosowań mogę polecić huawei matebook 13.
po co mi sygnatura?

Zuzler

#342 ·

OOoo, panie Mateuszu, dokłądnie o coś takiego mi chodziło!

pajper

#343 ·

Nie do końca się z Tobą papierku zgodzę. 4GB RAM-u nie porywa, ale jest nadal całkiem używalne.
Sam bym proponował 8, ale na pewno brać 4GB i dysk NVMe, niż 8GB i dysk HDD.
#StandWithUkraine

Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.

papierek

#344 ·

powiem ci tak. komputer, z otwartym eltenem zużywa 2,8 gb RAM. jak odpale firefoxa, dorzucę teamsy, a tych kart w firefoxie będzie 40, to się okaże, że mam zajęte 5 gb. Dorzucę 15 dokumentów w wordzie, 20 w excelu to nagle będzie zajęte pewnie tak z 6.
po co mi sygnatura?

pajper

#345 ·

Był taki dowcip.
- Ile RAM-u zajmuje Windows?
- Ile znajdzie, tyle zajmie.

Oczywiście, sam jestem za 8GB, ale przy 4, jeśli w dodatku mamy NVMe z szybkim odczytem pod pagefile, jest ok.
#StandWithUkraine

Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.

Zuzler

#346 ·

Ale to ma być komputer na lata, chciałam nadmienić.

papierek

#347 ·

właśnie zrobiłem hardcore test. Znaczy, da się więcej, ale zakładajmy, że jest to prosty użytkownik. Włączyłem 30 kart w firefoxie z jak najcięższymi stronami, używanymi przez przeciętnego usera, czyli facebook, onet, wp i inne krowy, powerpointa, excela, worda, messengera, teamsy, mail, wszystko na raz i zużycie ramu sięgnęło 7 gb i teraz spada, bo windows zaczyna przerzucać wszystko do swapa, ale hm, otwierając wszystko na raz z programów, że tak powiem, użytkowych da się spokojnie zapchać te 8 gb ramu. Mało kto aż tak katuje swoje sprzęty, otwierając wszystko, co jest po kolei w menu start. A, zapomniałem o onedrive kopiującym w tle kilkanaście gb danych.
No, ale masz rację, dobry, szybki dysk MvMe daje rade, ale i tak będę uważał, że 8 gb ramu to pewne minimum w dzisiejszych czasach.
po co mi sygnatura?

papierek

#348 ·

dobra, dorzuciłem 10 kolejnych otwartych, wordów, z 8 excelów i 5 powerpointów i wreszcie zapchałem swapa o wielkości 9 gb plus 8 gb ramu w komputerze, windows zwiększył plik wymiany do kolejnych 10 gb, dalej mi się nie chce, bo nie widać nawet odrobiny spowolnienia, a tych okienek jest już tyle, że ciężko mi coś znaleźć. Czyli dysk MvMe, jaki mam z prędkością odczytu jakieś 3000 mb/s daje radę. :)
po co mi sygnatura?

pajper

#349 ·

To mam na myśli. Gdybyś miał 8GB RAM, ale dysk HDD albo nawet SATA SSD, przy zapchanym swapie byś bardzo to odczuwał.
Dlatego wydajny SSD jest, moim zdaniem, ważniejszy od RAM-u. Bo dobrze balansuje to obciążenie pamięci.
Oczywiście idealnie jest mieć 8 GB RAM, jeśli nie 16. Ale gdybym miał wybierać między nawet 16 GB i dyskiem HDD, a 4GB i NVMe, nie miałbym wątpliwości.
#StandWithUkraine

Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.

papierek

#350 ·

2 likes
Swoją drogą, ciekawe, że w laptopie za 3 koła znalazł się tak dobry dysk MvMe, który ma odczyt na poziomie 3000, zapis jakieś 2400, nawet nie pamiętam, co to za dysk. A jakie to fajne uczucie, jak się instaluje cokolwiek, czy to nową betę eltena i nie zdążę wcisnąć instaluj, a już mam zakończ, ułamki sekund.
po co mi sygnatura?

pajper

#351 ·

I jeszcze taki przykładzik odnośnie obciążenia i działania Windowsa.
Obecnie otwarty tylko Elten, i dwa okienka konsoli.
Fizyczna: 9.74 GB z 31.75 GB w użyciu (30.7%). Wirtualna: 12.67 GB z 36.50 GB w użyciu (34.7%).
#StandWithUkraine

Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.

papierek

#352 ·

Jakim cudem i na co windows bierze 9 gb RAM?
po co mi sygnatura?

pajper

#353 ·

Edited
To jest jedno z pytań egzystencjalnych chyba. Jestem pewien, że gdybym miał tu 64GB RAM, obciążone byłoby ze 20.

Co lepsze, jak uruchamiam tu wirtualną maszynę, której wymuszam 24 GB pamięci fizycznej, nie widać żadnego znacznego spadku wydajności. :D
#StandWithUkraine

Shoot for the Moon. Even if you miss, you'll land among the stars.

papierek

#354 ·

Może windows przeznacza tą pamięć na pamięć dla zintegrowanej grafiki?
Swoją drogą, dla testów wyłączyłem swapa i znowu spróbowałem zapchać ram, przy 19 kartach w FF, odpalonym wszystkim, co miałem pod ręką z menu start, 7 odpalonych wordach, powerpointach w końcu się komputer poddał. Ale zgadnijcie, co pierwsze poleciało w kosmos i się wysypało. Nic innego, jak ms. teams. :D
po co mi sygnatura?

DJGraco

#355 ·

A oczywiście, bo MS teams to gó^^^no

papierek

#356 ·

Edited
Aż ciężko mi było uwierzyć, ale sam ms. teams zajmuje mi jakieś 1 gb w RAM. Nie wiem, czy sam uruchomiony windows bez dodatkowych usług nie zajmuje wiele więcej. :D
Jak będziecie się zastanawiali, ile pamięci RAM, to 1 gb na starcie odliczcie na teams, jak używacie. :) :) :)
po co mi sygnatura?

misiek

#357 ·

Tylko pytanie czy do takich zastosowań nie wystarczy zwykły i3 z 8 gb ramu?
-- (papierek):
panno zuzanno, najprościej jednak, jak dawid pisał, poczytać testy.
Chociaż testy też mało co powiedzą, jak ktoś się nie zna, hm.
Najrpościej
Jak komputer ma 4 gb ramu to jest mało, 8 wystarczy, 16 jest dużo, 32 bardzo dużo, 64 ogromnie dużo.
Procesor, załużmy, że intel niskonapięciowy bo w resztę nie chce mi się wchodzić
intel core i3, przeciętniak
intel core i5, dobry
intel core i7, przezajebisty, chociaż na twoje zastosowania możesz nie zauważyć różnicy.
Teraz się zaczynają schody.
Ale może nie będziemy z nich schodzić. Bo, powiedzmy, nowsze procesory, w nowszych laptopach intel core i5 mogą być dużo lepsze ot tych i7 w starszych laptopach.
Jeszcze są przecież generacje procesorów, symbole, oznaczenia, a intel z roku na rok to coraz bardziej utrudnia, są procesory niskonapięciowe z U na końcu, są hq, hk, M, Y i tak dalej.
Dlatego co do procesora, to najlepiej chyba powiedzieć tak. Kupić coś, co ma intel core i5 lub i7, ale żeby data produkcji takiego sprzętu nie była np. 2014, bo wtedy ten i5 czy i7 będzie dużo starszy, niż tego laptopa z 2020.
Można kupić z procesorem amd ryzen 5 lub 7, z punktu widzenia Kowalskiego to to samo, co intel core i5 czy i7, poza tym, że moim zdaniem, intele jakoś lepiej współpracują z dyskami SSD MvMe i jednak lepiej sobie radzą z baterią.
Acha, co do procesora, liczba rdzeni i wątków, im więcej, tym lepiej. Teraz sporo nawet niskonapięciowych procesorów ma 4 rdzenie, 8 wątków.

Dalej. Dysk ssd, pojemność już mówi coś więcej, ale 128 może wystarczyć, 256 zwykle będzie ok, 512 napewno.
Dużo wydajniejsze są dyski ssd niż hdd, to sprawa oczywista, wśrud dysków sdd najlepiej celować tam, gdzie jest napisane magiczne Cie lub MvMe, zwykłe dyski sata są już troszkę przestarzałe, ale wciąż baaaaardzo znacząco szybsze niż hdd.
A jaka różnica dla kowalskiego? Ano system będzie się uruchamiał w 10 sekund, jak u mnie i to z wyłączonym windowsowym szybkim uruchamianiem, a nie 2 minuty jak w laptopie mojego ojca, gdzie jest bardzo dobry procesor, jeszcze lepsza karta graficzna, ale stary, wolny dysk HDD. :P
Dalej: karta graficzna, raczej pomijalna.
Bajery: ekran dotykowy - całkiem fajnie obsługiwalny przez nvda, czytnik linni papilarnych, 4 głośniki zamiast dwuch i tak dalej.
Warto poczytać opinie w danym laptopie o klawiaturze, jak bardzo jest używalna, niektóre potrafią być bardzo dziwne.
W twoim przypadku, panno zuzanno, warto też poczytać, ile taki sprzęt jest w stanie wytrzymać na baterii.
No i wymiary i waga! Koniecznie, małe laptopy, mobilne są bardzo fajne i użyteczne w twoim przypadku.
Ilość wejść usb, małe, cienkie laptopy najczęściej nie mają już zwykłych usb i raczej większość idzie w stronę taką, że niedługo zostaną nam same usb C.

--
Potrzebuję papugę, gdyż ściga mnie kruk, za to że pożyczyłem pieniądze od bociana.

misiek

#358 ·

I tak w sumie to co chcecie od Amd? Miałem trzy komputery jeszcze na starych Athlonach i wszystkie były tyrane, w tym przez osoby widzące grami, pod czas gdy jakiś tam Celeron dławił się i mulił, więc nie rozumiem skąt to stwierdzenie, że Amd dopiero się rozwija.
Potrzebuję papugę, gdyż ściga mnie kruk, za to że pożyczyłem pieniądze od bociana.

johnson

#359 ·

Nie wiem, jak to jest w dzisiejszych. Do jednordzeniowych też mi się wydaje, że athlony były lepsiejsze niż pentiumy. Zaskoczył mnie też brazos. Nie wiem, czy to nie miał być konkuręt atoma do netbooków. Ciekawe też jest to, dla czego mikromięccy i sony zapukali do amd a nie intela. Dobra. To nie temat konsol, więc kończę.

zywek

#360 ·

Co ja mam do dodania w tej sprawie?
AMD sam samotnie nie polecam, Ziomek złożył stacjonarkę z ryzenem i wiecznie sę coś sypie.
Poprzednia 18 / 26 Next