A ci się karty nie pomyliły czy coś xd:
Tu opis z lbimy czytać także. Po opisie nie powiedział bym że to te same ksiązki ale twój opis to raczej nie to :D
Stany Zjednoczone po wojnie secesyjnej. Murzyni zostają wyzwoleni. Skończyła się jedna walka, zaczyna się następna. Zniesienie niewolnictwa nie oznacza wcale wolności, bo czym jest wolność wyzwolonego niewolnika-analfabety, który nie ma nic prócz własnych rąk do pracy, a całe życie spędził na plantacji swojego pana i właściciela? Nawet lepianka, w której mieszkał nie należy do niego, nie mówiąc już o ziemi, którą uprawiał. Niewolnik, który przestał być niewolnikiem, uzyskał wolność osobistą może co najwyżej dalej pracować za kaszę i tłuszcz na plantacji, tyle że teraz jako "wolny" najemnik. "Wolny", bo przecież zawsze może umrzeć z głodu, albo pracować na innej plantacji. Ma prawo i "wolność" wyboru swojego pana-właściciela. Towar, jakim jest jego praca może sprzedać temu, lub innemu właścicielowi plantacji lub fabryki wszystko jedno. Tyle tej "wolności". Niewolnik stał się najemnym niewolnikiem. Teraz smaga go nie bat pana-właściciela, ale jeszcze mocniejszy bat przymusu ekonomicznego. "Wolny" najemnik musi sprzedać swoją siłą roboczą, żeby przeżyć. Jeśli nie masz nic oprócz własnych rąk do pracy jesteś niewolnikiem tego, który najmuje cię do pracy. Kupuje cię, jak niewolnika na targu. Swoją wolność osobistą możesz sobie wsadzić w...kieszeń. A czy kupił cię pan X czy Y jaka to różnica?
Właściciele niewolników przegrali wojnę, ale kontynuowali walkę nowymi środkami. Stracone pozycje postanowili stopniowo odbijać. Do akcji wchodzi Ku-Klux-Klan oraz politycy związani z klasami posiadającymi. "Czarnuchy" muszą znać swoje miejsce. "Czarnuchami" są wszyscy najemni niewolnicy.
-- (fraaneek):
No chyba średnio. Przeczytaj opis i skonfrontuj go z tym czego szukam.
Opis z Lubimyczytać:
Wierzyliście, że wolność jest dana raz na zawsze? Myliliście się.Tracimy ją.Tu, teraz.Wierzyliśmy, że koniec zimnej wojny przyniesie ostateczne zwycięstwo demokracji i zapewni wolność przyszłym pokoleniom. Byliśmy naiwni. Autorytaryzm powrócił do Rosji i Putinowska oligarchia bogaczy znalazła sojuszników na całym świecie.Nacjonaliści, separatyści, radykałowie i kasta najbogatszych z pomocą cyberarmii dyktatora z Kremla oraz chciwych zachodnich technokratów potrafią skutecznie zagospodarować niezadowolenie – wydawałoby się – dojrzałych i odpornych na populizm zachodnich społeczeństw. Pierwsze rosyjskie cele zostały osiągnięte: brexit osłabi Unię Europejską, a Donald Trump odwróci wzrok w najważniejszym momencie. Rodzi się pytanie, jaki będzie następny krok.Timothy Snyder wskazywał te zagrożenia w swojej niezrównanej książce O tyranii. Dzięki doskonałej analizie zarówno współczesności, jak i historii przejrzyście uświadamia, dokąd zmierzamy: ku wolności czy oligarchii, ku indywidualizmowi czy totalizmowi, ku prawdzie czy fałszowi.Którą drogą pójdziemy?
--